Sağlık Haberleri

Sigarayı Nasıl Bırakabilirsiniz?

- Öncelikle bırakmayı canı gönülden istemelisiniz! Başkasının tavsiyesi ile bırakamazsınız.!


- Yarına ertelemeyin, inanın o yarınların hiç sonu gelmez. Kendinize bir takvim günü belirleyin. O günden önce son sigaralarınızı, hatta gece son sigaranızı için. İçerken, bunu neden içtiğinizi bir düşünün. Bu dumanı neden ısrarla ve toplamda ciddi bir para ödeyerek içiyorsunuz? Sürekli bu dumanı içinize çekmek zorunda mısınız?


- Ben tiryakiyim, bırakırsam asabi olurum, doktor kontrolü lazım, psikoloğa gitmeliyim, … gibi tüm bahaneleri bir kenara bırakın. Sigarayı bırakmayı önce siz istemelisiniz.


- Herhangi bir gün bırakamazsınız, ancak bugün bırakabilirsiniz. Bu gerçeği kabul edin. Azaltarak da bırakılmıyor malesef. Sigara bırakanların nerdeyse tamamı 1 seferde bırakarak içmemeye başlarlar. Kendinize bu Pazar, Pazartesi, Cumartesi gibi bir gün belirleyin ve o zamana kadar her içtiğiniz sigarada kendinizi motive etmeye başlayın.


- Sigara bırakmada ilk 3 gün ve daha az oranda ilk 1 hafta önemlidir.


- Şunu aklınızdan çıkartmayın: "İstediğiniz zaman bakkala, markete ya da tekel bayiine gidip 1 sigara alabilirsiniz". Tekrar içmek bu kadar kolay o yüzden bırakırken, kendinizde bir sigarasızlık korkusu oluşmasına izin vermeyin.


- Aklınıza sigarayı getirmemeye ve düşünmemeye çalışın, zaten sonrasında gitgide düşünmemeye başlayacaksınız. Sigara yerine bir şey bulun ve her sigara içmek istediğinizde onu çiğneyin ya da yiyin


- Bunun bir bağımlılık olduğunu kabul edin ve bu zorluğun farkına varıp, ona göre kendinizi sürekli motive edin.


- Sigara içenlerle ve içilen ortamlarda fazla bulunmamaya çalışın.


- Şu anda tatsız dediğimiz içtiğimiz suyun bile farklı bir tadı olduğunu fark edeceksiniz.


- Sigara kokmayacak, kapalı mekanlarda sigara içilebilecek yer aramayacaksınız.


- Her günün akşamı “evde sigara var mı?” diye düşünüp bakkaldan birkaç paket yedek almak zorunda kalmayacaksınız. Bir yere gittiğinizde veya cafe, restorant gibi yerlerde “acaba burda sigara içiliyor mu?” endişeniz de olmayacak..


- Sigarayı bırakma kararınızdan sonra tekrar başlama hatasına düşerseniz bu sizi yıldırmasın bu fikir beyninizde oluşmaya başladığında mutlaka bir gün başarı ile sonuçlanacaktır.


- Tüm bunları deneyip başarıya ulaşamıyorsanız işin uzmanlarından destek alabilirsiniz, günümüzde ücret ödemeden bu desteği alabilirsiniz.

Kayıt Tarihi: 09.02.2015        Görüntülenme: 3713