Sağlık Haberleri

Liposuction Nedir?

Liposuction; halk arasında bilinen adıyla “yağ aldırma” işlemi,  yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam tarzına bağlı olarak ortaya çıkan bölgesel vücut yağlanmalarına, kalıcı ve kesin bir çözüm olarak çare olmasa da bir çeşit vücut şekillendirme operasyonudur. Liposuction, hiçbir durumda diyet ya da zayıflama reçeteleri gibi uygulanan bir zayıflama formülü değildir. Bununla birlikte, vücudun inatçı yağlanma geliştiren basen, kalça, ense, bacak, diz, gıdık, karın gibi bölgelerde vücudu şekillendirmeye yönelik bir cerrahi müdahaledir. Operasyon sonrası yeniden normal hayata dönüş süresi kısadır. İşlem lokal ya da genel anestezi altında uygulanır. Liposuction uygulamaları, tüm diyet, spor ve zayıflama çabaları sonrasında giderilmesi mümkün olmayan yağlı bölgeler için, estetik yanıyla  özgüveni arttıran bir operasyon çeşididir. Alt beden ve üst beden arasındaki eşitsizlikleri de ortadan kaldırmada etkili olan liposuction yöntemi sayesinde, hem vücudun üst tarafından hem de alt bölgede gerekli görülen yerlerden yağ alınabilir. Giyim tarzını etkileyen ve kişinin ruhsal sağlığı üzerinde etkili olan kilo eşitsizlikleri, liposuction sayesinde kolayca ortadan kaldırılabilir. Farklı tekniklerle uygulanan liposuction türleri, ülkemizde ve dünyada en fazla tercih edilen estetik cerrahi operasyonları arasında ilk sıralarda yer alır.

Hangi Durumlarda Liposuction a İhtiyaç Duyulur?

Liposuction, vücutta biriken bölgesel yağların cerrahi olarak dışarı alınması işlemidir. Hamilelik, sürekli kilo alıp verme gibi standart dışı durumlarda, uygulama sonucunun kendiliğinden kalıcı olması beklenemez. Zira, hamilelik ve doğum sonrası oluşan deri sarkmaları, selülit gibi durumlar, liposuction yöntemiyle giderilebilecek bozukluklar değildir. Liposuction, her ne kadar selülit oluşumunu tamamen ortadan kaldırmasa da cilt yüzeyine yakın bölgeye uygulama yapılıyor olması, nispeten düz bir cilt görüntüsü elde edilmesini sağlar.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?

Erkek ve kadın vücut yapılarının birbirinden farklı olması, yağlanma çeşitlerinin de farklı bölgelerde yoğunlaşmasına neden olur. Örneğin, kadınlar sıklıkla basen, göbek, kalça gibi inatçı yağlanma bölgeleri için uygulamayı tercih ederken erkekler daha çok sırt, karın, meme ve belin yan tarafları gibi bölgelerdeki yağlanmaların giderilmesi için çaba gösterir. Teknolojinin tıp ve estetik alanda gösterdiği gelişmeler, uygulamanın da giderek daha fazla alanda yapılabilmesine imkan tanır. Kadınların “tuzluk” bölgesi olarak adlandırdığı kol altı yağlanmaları, liposuction uygulamalarının başarıyla gerçekleştirildiği alanlar arasındadır. Kilo alımında kolaylıkla yağlanmaya maruz kalan çene altı bölgesi, diyet ve sporla giderilemeyecek en inatçı yağlanma yerlerinden biridir. Liposuction, estetik bir uygulama olması sayesinde sürekli göz önünde bulunan çene altında herhangi bir iz bırakmadan uygulama yapılmasına imkan verir. Bir çeşit liposuction uygulaması olan Lazer lipoliz tekniğinin kullanıldığı vücut bölgeleri arasında, sürekli olarak terleyen koltuk altı bezleri gelir. Kişilerin hayatını büyük ölçüde kolaylaştıran koltuk altı bölgesine lazer lipoliz uygulaması, bu bölgedeki terlemenin önüne geçerek kişiye konforlu bir yaşam deneyimi sunar.

 

Kayıt Tarihi: 11.08.2022        Görüntülenme: 837