Sağlık Haberleri

Astigmat Nedir?

Kornea (gözün en ön kısmındaki saydam tabaka) göze gelen ışınları kırar. Gözün net görebilmesi için, bu kırılan ışınların gözün arka tarafındaki ağ tabakada yani retinada odaklanması gerekir.

Göz, ışınları retinada odaklayabilirse gözün kırma fonksiyonu normal seyrinde gerçekleşir. Işınlar retinada odaklanmaz ve bulanık bir görüntü oluşursa kırma kusuru meydana gelir.

Astigmatizma gözümüzün en öndeki şeffaf tabakasının (kornea) doğuştan şekil bozukluğudur. Astigmatlar hem uzağı, hem yakını bulanık görür, nesneleri net ve düzgün göremezler.

Astigmat Tedavisi

Astigmatizma, normalde korneanın portakal gibi yuvarlak bir şekli olması gerekirken, yumurta gibi eliptik bir şekli olmasın nedeniyle oluşur. Astigmat olanlar, baktıkları noktasal şekilleri kenarları uzamış, dağılmış olarak görürler.

Astigmat gözün ışığa odaklanmasıyla ilgili basit bir sorundur. Genellikle doğuştan gelir ve miyop ya da hipermetroplukla birlikte görülebilir.

Diğer bir neden olarak gözün yaralanması veya göz ameliyatından sonra da gelişebilir

Astigmatizma Dereceleri Nelerdir?

Astigmatizma, zaman içerisinde hemen hemen aynı kalır, belirgin bir artma ya da azalma görülmez.

Astigmatizma, zayıf ışıkta okumak, televizyona çok yakından bakmak veya gözleri kısmakla kötüleşmez.

Astigmatın Belirtileri Nelerdir?

Astigmatlar ışık dağılmalarına bağlı olarak geceleri araba kullanırken zorlanırlar. Uzaktaki nesneleri bulanık ve dalgalı görünebilir. Özellikle astigmatı yüksek olanlar, net görememenin dışında belirgin göz ve baş ağrısı çekerler.

Astigmanın belirtileri genellikle aşağıdaki gibidir:

 • Bulanık görme,
 • Çift görme,
 • Gölgeli görme,
 • Baş ve göz ağrısı,
 • Uzun süreli okuma ya da bir şeye odaklanma sonrası göz yorgunluğu ve baş ağrısı,
 • Net görmek için gözleri kısma,
 • Gece araç kullanırken görmede zorlanma.
 • Gece ışıkları daha parlak ve bozuk görmek.

Astigmatın bu semptomları günlük aktivitelerinizi yerine getirmenizi zorlaştırabilir. Yukarıdaki gibi belirtileriniz varsa bir göz doktoruna başvurmayı ihmal etmeyin. Astigmat, gözlük, kontakt lens ve lazer tedavisiyle düzeltilebilen bir sorundur.

Çocuklarda astigmat belirtileri, çocuğunuz bu durumun farkında olmadığı ya da ifade etmediği için tespit edilemeyebilir. Bu nedenle çocuklarda rutin göz muayeneleri çok önemlidir. Bu muayeneler:

 • Doğumdan sonraki 6 ay içinde
 • 2, 5 - 3 yaş arası
 • Okula başlama öncesi
 • Okul döneminde 1 ya da 2 yılda bir yapılır.

Astigmat Nasıl Teşhis Edilir?

Astigmat semptomları birden kendini göstermez ve genellikle zaman içinde ortaya çıkar. Astigmat semptomları yaşanması durumunda göz hastalıkları uzmanına görünmek en doğru adım olacaktır. Doktor belirtiler doğrultusunda bazı testler yapacaktır. Astigmat teşhisi kapsamlı bir göz muayenesi ve testler sonucu konulur. Astigmat testi nasıl yapılır?

Refraksiyon: Refraksiyon testinin amacı, gözdeki kırma problemi derecesinin ölçülmesidir.

Topografi: Topografi testi korneanın ayrıntılı bir görüntüsünü çıkararak problemin derecesini ortaya çıkarır. Diğer testlere göre daha kapsamlıdır.

Keratometri: Keratometri, korneada oluşan şekil bozukluğunun ölçümünde kullanılır. Aynı zamanda astigmatın şiddeti hakkında da bilgi verir.

Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

Basit bir göz muayenesi ile tanı konur. Astigmatizma; gözlük ve kontakt lensin yanı sıra lazer veya göz içi mercek ameliyatı ile tedavi edilebilir.

Gözlük

Gözlük camları, bulanık görüşe neden olan kornea veya lensin astigmatik şeklini düzeltmek için kavislidir. Astigmat tedavisi için en yaygın ve basit tedavi yöntemidir.

Gözlük takmak, astigmat derecesini etkilemez. Gözlük kullanılmazsa net görüş olmaz ama gözlük ilerleme ya da düşmeye yol açmaz.

Kontakt Lensler

Astigmat için torik lensler olarak adlandırılan yumuşak kontakt lensler, astigmat derecesi daha yüksek ise gaz geçirgen sert kontakt lensler tercih edilebilir.

Göz Lazer Ameliyatı

Gözlük ve lensi tercih etmeyenler için diğer tedavi yöntemi olan lazer göz cerrahisi ile bozulan kornea yeniden şekillendirilir. Böylece gözleriniz ışık ışınlarını daha iyi odaklayabilir. Ortalama 10 dakikalık bir ameliyattır.

Lazer sonrası %100 sıfır numara garantisi yoktur ama astigmat ve miyopi için lazer olan 100 kişinin yaklaşık 95’i gözlük veya kontakt lenssiz tam görebilir.

Astigmat Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Astigmat Nasıl Görür?

Astigmat problemi yaşayan bireyler bulanık görme, gölgeli görme, çift görme gibi problemler yaşarlar. Ayrıca astigmatı olan kişiler özellikle gece araba kullanma sırasında ışıkları çok daha parlak ve yıldız şeklinde görür. Bu durum kişi için oldukça rahatsız edici olabilir.

Astigmat Ne Demek?

Astigmat, göze temas eden ışık normal bir göze göre çok daha fazla kırılması ve bunun sonucunda odaklanma problemi yaşanan bir göz hastalığıdır. Bu durum sonucunda bulanık görme yaşanır.

Miyop Astigmat Nedir?

Miyop uzağı görememe durumudur ve astigmat ise ışığın gözde fazla kırılması ile ortaya çıkan bir bulanık görme durumudur. Miyop ve astigmat kişide aynı anda görülebilir.

Miyop Astigmat Nasıl Görür?

Miyop astigmatı olan bireyler yakını ve uzağı bulanık görürler.

Astigmat Nasıl Geçer?

Astigmatı olan kişiler lens ve gözlük kullanarak var olan rahatsız edici belirtileri kullanım süresi boyunca ortadan kaldırabilirler. Ancak astigmatın tamamen ortadan kaldırılabilmesi için izlenecek yol lazer ameliyatı olabilir.

Astigmat Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Astigmatı olan kişilerin gözlük, lens ya da ameliyat gibi yöntemleri kullanmaması veya aksatması durumunda göz tembelliği, göz derecesinin ilerlemesi, yoğun baş ağrıları, özellikle araç kullanımı sırasında görme bozukluğu kaynaklı kazaların meydana gelme ihtimali ve göz ağrısı gibi birçok probleme yol açabilir.

Astigmat Tedavisi Nasıl Olur?

Astigmat tedavisinde göz numarası ve göz problemine uygun gözlük ve kontakt lensler önerilir. Bu gözlük ve lenslerin düzenli kullanımı hastalığın ilerlememesi açısından önemlidir. Aynı zamanda bir diğer tedavi yöntemi ise ameliyattır. Problemin tamamen ortadan kaldırılması için göz içi mercek ameliyatı ya da göz lazer ameliyatı gibi yöntemler de tercih edilebilir.

Astigmat İlerler Mi?

Astigmatın tedavi edilmediği ya da tedavi geciktirildiği takdirde göz derecesinde ilerleme kaçınılmazdır. Göz derecesinin ilerlemesi belirtilerin ilerleyerek daha fazla rahatsızlık vermesine sebep olabilir ve bu durum günlük hayatı önemli ölçüde etkileyebilir.

Astigmat Neden Olur?

Astigmat genellikle doğuştan gelen bir rahatsızlıktır. Bazı çevresel faktörler sebebiyle sonradan geliştiği de görülebilir.

Kayıt Tarihi: 13.06.2024        Görüntülenme: 119