Sağlık Haberleri

Su İçeriği Yüksek 8 Yaz Besini

Yazın su gibi olan bu besinlerle serinleyin
 
Yazın özellikle kavurucu sıcaklarda serinletici besinler tüketmek istersiniz. Bunun için içeceklere sarılabilirsiniz. Sıcak havalarda sıvı tüketmek önemli ama ne tür sıvı tükettiğinize dikkat edin. Zira tüketilen pek çok içecek diüretik özelliğe sahip olup vücuttan sıvı kaybına neden olur. Normal şartlarda günlük sıvı ihtiyacınız kilo başına 30-35 ml’dir. Ancak havalar ısındıkça vücuttan terleme ile kaybettiğiniz sıvı artar. Bu nedenle yaz aylarında günlük tüketmeniz gereken su miktarı normalin de üzerine çıkar. Bunun için de ortalama 10-12 bardak su içmek önemli. Suyun yanı sıra yazın hem sizi ferahlatacak hem de sıvı ihtiyacına destek olabilecek besinler de mevcut. Yazın suyla birlikte susuzluğunuzu gidermenize yardımcı olabilecek besinler ve özellikleri…
 

Salatalığın neredeyse tamamı su

 

Yazın simge besinlerinden salatalığın yüzde 96’sı sudan oluşur. Hem aşırı sıcaklarda artan sıvı ihtiyacına hem lif içeriğinin yüksek olması sayesinde tok kalmanıza fayda sağlar. Yüksek oranda C vitamini içermesi ile cilde de sağlık verir. Salatalığı dilimleyerek ya da yoğurt ile cacık şeklinde yemeklerin yanında tüketebilirsiniz. Günün en sıcak anında da ara öğün olarak tüketip içinizi ferahlatabilirsiniz. Salatalığı dilimleyerek suyunuza da ekleyebilirsiniz.

Yoğurtlu kabak serinletir

 

Vitamin, mineral ve lif içeriği yüksek olan kabak, yüzde 95 su oranıyla susuzluğunuzu giderecek en iyi besinler arasında yer alır. Kabağı hem sıcak yemek olarak tercih edebilir hem de yoğurtla soğuk alternatif olarak tüketebilirsiniz.
 
Rengarenk öğün
 
Sarı, kırmızı ve yeşil renklerdeki biber yüzde 93-94 sıvı oranıyla en fazla sıvı desteği sağlayan besinler arasında yer alır. Bu biberlerle renkli salatalar yapabilirsiniz. Acıktığınızda veya susadığınızda iyi bir alternatif olacaktır.
Domatesi mevsiminde bol bol tüketin
Hem yemeklerde hem salatalarda hem de söğüş yaptığınızda vazgeçilmeziniz olan domatesin yüzde 95 sudan oluştuğunu biliyor muydunuz? İçeriğindeki A,C,E vitaminleri ile beta-karoten içeriği sayesinde de antioksidan olarak görev yaparak kanser dahil birçok hastalığa karşı koruyucu görev yapan domatesi mevsiminde bol bol tüketin. Ayrıca domates cildiniz için de fayda sağlar.
 
 
Şeftali cildinizi güzelleştirir
 
Yüzde 89 sıvı olan şeftali günlük su ihtiyacınıza destek olacak bir yaz meyvesi. Aynı zamanda içeriğindeki lutein ve zeaksantin sayesinde güneşin zararlı ışınlarına karşı cilt üzerinde koruyucu etkiye sahip. Cildinizde oluşabilecek lekelere karşı da korur.
 
 
İçinizi ferahlatır, bağırsaklarınızı mutlu eder
Probiyotik içeriğiyle bağırsak dostu olan yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Yazın serinletici etkisiyle de tüketmek isteyeceğiniz besinlerin arasında yer alır. Zira yüzde 85-88 su olan yoğurt, sıcak havalarda vücudunuzun terleme ile kaybettiği sıvıyı yerine koymanıza destek olur. Ayrıca içerdiği potasyum ve sodyum mineralleri ile vücudun elektrolit dengesini sağlar.
 
Sulu ama şeker içeriğine dikkat!
 
Yaz gelince aklımıza ilk gelen meyvelerden biri olan karpuz yüzde 94 su içeriği ile susuzluğunuzu gidermeye yardımcı besinlerden biri. Ancak su içeriği kadar şeker yükü de fazla olan karpuzu tüketeceğiniz miktara dikkat edin. Özellikle diyabeti olanlar 2 ince üçgen dilimden fazlasını tüketmemeli.
 
Hem sulu hem vitaminli
Marulun yüzde 96 su içerir. Su deposu olması bir yana, yazın fazla güneşe maruz kaldığınızda oluşabilecek vitamin kaybını da gidermeye yardımcı bir besin. Ancak marulun çok iyi temizlendiğinden emin olmalı ve dışarıda temizliğinden emin olmadığınız yerlerde yemekten kaçınmalısınız.
 
 
 

 

Kayıt Tarihi: 14.08.2023        Görüntülenme: 494