Sağlık Haberleri

Mide Balonu Nedir?

Obezite tedavisine yardımcı  olarak kullanılan yöntemlerden biri olan mide balonu uygulaması, mide içerisine yerleştirilen 500-750 cc hacmindeki bir balon yoluyla mide hacmini küçülterek, hastaların diyete adaptasyonunu kolaylaştıran bir yöntemdir. Özellikle ameliyat istemeyen hastalarda, beden kitle indeksi ameliyata uygun olmayan ve kilo vermek isteyen hastalarda ya da süper morbid obez hastalarda ameliyata hazırlık aşamasında tercih edilen ameliyat dışı bir yöntem  olması ile dikkat çekmektedir.
Mide balonu uygulanacak olan hastalara işlem öncesinde mutlaka gastroskopi (mide endoskopisi) yapılmalı ve eğer mevcutsa mide hastalıkları tedavi edilmelidir.
Mide balonu uygulaması sonrası hastaların mutlak bir beslenme uzmanı yardımı alması gerekir. Alınan bu yardımla hem daha hızlı hem de daha güvenli ve kalıcı kilo vermiş olurlar.
 
Mide balonu uygulaması nasıl yapılır?
 
Mide balonu uygulaması ameliyat dışı bir yöntemdir , balon  endoskopik olarak takılır ve çıkartılır. İşlem, sedasyon dediğimiz uyku hali oluşturularak yapılmakta ve hastalar işlem sırasında herhangi bir şey hissetmemektedirler. İşlemden önce havası alınmış olan silikon balon ağızdan yutturularak mideye gönderilir. Balon, endoskop eşliğinde 500-750 cc hava ya da metilen mavisi ile boyanmış izotonik ile şişirilir ve işlem sonlandırılır. İşlem süresi yaklaşık      10-20 dakikadır ve hasta işlem sonrasında 2-4 saatlik gözlem sonrası evine gidebilir. 
Mide doğası gereği içeriğini ya ince bağırsağa aktarmak ya da kusmak suretiyle dışarı atmak ister. Dolayısıyla uygulama sonrasında ilk bir hafta (özellikle ilk üç gün) hastalarda bulantı, kusma, mide bölgesinde sırta vuran ağrı gibi bazı şikâyetler oluşabilir. Bu dönemde hastalara gerek ağızdan ilaç tedavisi gerekse damardan serum tedavisi ile destek olmak gerekir. Bu sıkıntılı periyot sonrasında hastalar bir beslenme uzmanı eşliğinde sürece devam etmelidirler.
 
Mide balonu uygulamasının riski var mı?  
 
Mide balonu uygulaması obezite cerrahisinin içerdiği riskleri içermemektedir. Balon uygulamasının amacı  mide hacmini  küçültüp hastaların yeni bir beslenme alışkanlığı kazanmasını sağlamaktır. Başarısızlıklar bu alışkanlığı kazanamayan  ya da daha sonra eski yeme alışkanlığına geri dönen hastalarda görülmektedir. Ayrıca beslenme uzmanı yardımı almayan veya uymayan hastalarda daha sık görülmektedir.
Kayıt Tarihi: 08.12.2021        Görüntülenme: 1531