Sağlık Haberleri

İdeal bir beslenme çantasında bulunması gerekenler

Okulların açıldığı bu ayda, adaptasyon sürecinin bitimi ve eğitime hızlı geçişin başlaması ile birlikte okul çağındaki çocukların hem daha çok enerjiye ihtiyacı olmakta hem de sağlıklı gelişmeleri ve başarıları için değeri yüksek besinlere gereksinimleri olmaktadır. Özellikle fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler ve kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm gibi kuru meyveler, çocuğun okul başarısını olumlu etkileyeceği gibi enerji vereceği için de beslenme çantasının olmazsa olmazıdır. Ayrıca
çocuğunuzun beslenme programında dönüşümlü olarak süt, et, sebze ve meyve, yağ gruplarından gıdaların olmasına özen gösterin ve bol su içme alışkanlığını kazandırmayı sağlayın.

4 BESiN GRUBUNUN TÜKETİLMESİ ÖNEMLİDİR.
1-Süt grubu: Protein ve kalsiyumun en önemli kaynağını oluşturuyor. Kalsiyum, çocukların büyüme ve gelişmesinde kas, iskelet sisteminde çok önemli yere sahip.
2-Et grubu: Protein kalitesi açısından çok önemli. Protein alımı hücrelerin büyümesi, dokuların onarımı ve zeka gelişiminde etkili.
3-Sebze ve meyve grubu: Vitamin, mineral ve posanın en iyi kaynağı. Çocukların bağışıklık sisteminin desteklenmesinde en önemli yeri bu grup alıyor.
4-Yağ grubu: Bu grup, özellikle yağda eriyen vitaminlerin emilmesinde büyük öneme sahip. Ayrıca anti-oksidan özelliği bulunan E vitaminin açısından zengin.

 

Kayıt Tarihi: 10.10.2019        Görüntülenme: 615