Sağlık Haberleri

Kış hamileliğinde nelere dikkat etmeli?

Hamilelerin kış aylarında enfeksiyonlara dikkat etmesi gerekir!
 
Hamileler soğuk kış günlerinde bir yandan etrafta kol gezen virüslere karşı korunmaya çalışırken diğer yandan da doktor önerisiyle eve kapanıp hareketsiz kalmamaya çalışır. Peki kış hamileliğinde beslenmeden hijyene nelere dikkat etmeli? Kış hamileleri için sporun önemi nedir? Kış hamileliğindeki hastalık riskleri ve korunma yöntemleri nelerdir? İşte merak edilenler…
 
 
Kış hamileleri beslenmede nelere dikkat etmelidir?
 
Gebelik sürecinde sağlıklı ve dengeli beslenmek anne ve bebek sağlığını şüphesiz olumlu yönde etkiler. Beslenme konusunda hamilelerin besin çeşitliliğini artırması ve mevsiminde olan gıdaları tüketmesi önemli. Gebelik ayına göre vücudunuzun ihtiyacı değişiklik gösterebilir. 2’nci trimester ve sonrasında günlük kalsiyum alımına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle hayvansal proteinlerin tüketimi büyüyen bebeğinizi desteklemesi açısından tavsiye edilir. Vejetaryenlik söz konusuysa B12 vitamini takviyesi yapılabilir. Kış aylarında turunçgiller, brokoli, kivi, yeşilbiber gibi C vitamini seviyesi yüksek olan gıdaları beslenme zincirinde tutmak gerekir.
 
Hastalık riskleri ve korunma yöntemleri nelerdir?
 
Gebelikte bağışıklık sisteminiz daha zayıf çalışır. Bu nedenle de viral enfeksiyonlara yatkınlık olabilir. Eylül-ekim aylarında 2’nci ve 3’üncü trimesterdeki gebelere koruyucu amaçlı grip aşısı da uygulanabilir. Burunda sinüsler çevresinde kan akımı arttığı için ödeme bağlı burun tıkanıklığı olabilir. Burun tıkanıklığı için steril saline damlalar, okyanus suları kullanılabilir. Soğuk algınlığı durumunda sıvı alımını artırmak ve istirahat etmek önemlidir. Kış aylarındaki gebeler soğuk algınlığı durumunda ıhlamur-tarçın gibi bitkisel çaylar içebilir. Gebelerde soğuk algınlığı üzerine bakteriyel enfeksiyon da kolaylıkla eklenebilir. Ateşiniz varsa, sarı-yeşil burun akıntısı ve/veya balgam çıkışı söz konusu ise doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Gebeler bu dönemde çoğunlukla ilaç kullanamayacaklarını düşünürler. Ancak, bakteriyel enfeksiyonlar tedavi edilmezse anne sağlığı açısından riskli durumları tetikleyebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu bronşit, pnömoni gibi alt solunum yolu enfeksiyonuna dönüşebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, gebelikte kullanılabilecek uygun tedavi seçilir.
 
Evde sağlıklı ortam yaratmak için neler yapılabilir?
 
Kış aylarında ısınma nedeniyle ev içi ortamda nem oranı düşük olabilir. Burun tıkanıklığı yaşıyorsanız gece odanızda soğuk buhar uygulaması yapabilirsiniz. Evin günlük havalandırılması da önemli. Viral enfeksiyonlar çoğunlukla damlacık yoluyla bulaşırlar. Yetersiz havalandırılan mekanlarda solunum yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riski yükselir. Günde 15-20 dakika süreyle evinizdeki pencereleri açarak odaları havalandırabilirsiniz. Çalışma ortamında birçok kişiyle temas ediyorsanız ellerin sık yıkanması da bulaşıcı hastalık riskini azaltan diğer bir yöntemdir. Günlük yaşantısını evde geçiren gebelerin özellikle temizlik için kullanılan deterjanları solumaması gerekir. Temizlik sırasında temizlik yapılan odanın havalandırılması da kullanılan kimyasala maruziyeti azaltacaktır.
 
Kış aylarında hamileler için en uygun sporlar hangileridir?
 
Hamilelik boyunca en çok tavsiye edilen spor düzenli günlük yürüyüştür. Hem kardiyovasküler sistem için hem de şeker metabolizması açısından 30-40 dakikalık yürüyüşler tercih edilmelidir. Kış aylarında hamileler, suda ve buzda kayma potansiyeli düşük olan ayakkabılar tercih etmelidir. Yoga ve pilates hamilelerde tercih edilecek diğer egzersizlerdendir. Yoga özellikle son trimesterde bel-kalça ağrısı olan hamilelerde ağrıyı azaltmada, bozulan duruşu desteklemede diğer sporlara göre daha etkilidir. Yapılan bilimsel çalışmalar, haftada 150 dakika düzenli spor yapan gebelerde normal doğum oranlarının arttığını gösteriyor. Gebelikte önerilen kilo alımı 10-12 kilodur. Kış aylarında hamilelik sürecini geçiren anne adaylarının düzenli egzersiz yapması kilo kontrolünde de şüphesiz etkili olur.
Kayıt Tarihi: 08.12.2022        Görüntülenme: 647