Sağlık Haberleri

İdeal Tansiyon Nedir?

Tansiyon, bütün atardamar sistemi içindeki kan basıncı olarak tanımlanır. Büyük tansiyon, kalbin kanı atardamar sistemine pompalandığında oluşan kan basıncıdır. Küçük tansiyon ise, kalp gevşemeye geçtiğinde oluşan kan basıncıdır. Yani kısacası kalbin kasılması sırasında büyük tansiyon, gevşeme sısırasında ise küçük tansiyon oluşmaktadır. Tansiyonunun kelime anlamı gerilimve basınçtır. Atardamar sistemi içinde oluşan tansiyon halk arasında bilinen tansiyondur. Bununu yanı sıra akciğer damarları içinde bir tansiyon vardır.Buna da “pulmoner tansiyon” denir. Bütün bunlara ek olarak bir de toplardamar sistemi içinde bir tansiyon mevcuttur. Buna da “venöz tansiyon” adı verilir.

İdeal Tansiyon Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün normal tansiyon limitleri olarak belirlediği limitler var. Bu limitlere göre 120’ye 80 yani normal tansiyondur.Bu bütün ırklar, uluslar, cinsiyetler arasında ortalama normal tansiyon olarak kabul edilir. Büyük 135 mmHg (milimetre civa), küçük 85 mmHg üzeri ise hipertansiyon olarak adlandırılır. Büyükte 120-135 arası, Küçükte ise 80-85 arasını pre-hipertansiyon olarak adlandırmaktadır.

Tansiyon Kişiye Göre Değişebilir!

Peki herkesin tansiyonu yukarıda belirtildiği gibi mi olmak zorundadır? Hayır. Bu veriler ortalama verilerdir. Ama örneğin bazı kadınlar gençliklerini 90/60 tansiyon ile geçirebilirler. İlerleyen yaşlarda bu kadınlar için 120/80 gibi genel olarak normal kabul edilen tansiyon da hipertansiyon olarak adlandırılabilmektedir. Bazen 130/80 de hipertansiyon olabilir. Bazı durumlarda, örneğin 80 yaş üzerinde yaşa bağlı olarak damarların elastikiyeti azaldığı için sorunlar çıkabilir. Kalp, kanı damarlara pompalandığında, genç yaşta olan kişilerde elastik damarlar genişlediği için çok basınç artışı olmaz.Ancak 80 yaş üzerinde elastikiyet kaybolur, ayrıca damarlarda kireçlenme görülür. Bu nedenlerden dolayı da bu yaşta olanlar için 140-150-160 mm Hg düzeyindeki büyük tansiyon normal olabilir.

Kayıt Tarihi: 06.07.2015        Görüntülenme: 15386