Sağlık Haberleri

Kalbinize yaptığınız 11 kötülük

Kalp sağlığınız için kontrol şart!
Tüm organlarımızın bir işlevi vardır. Bu yüzden de görevleri büyük. Peki kalp? Kalbin yeri ayrı. Kalbimizin çoğu zaman kıymetini bilmiyoruz. Ona iyi bakmalıyız ama nasıl? Sağlıklı beslenme, kalbimize yapacağımız en büyük iyiliklerden. Beslenme düzene koyulduğu takdirde koroner arter hastalıklarından ölüm riski yüzde 30-60 oranında azalabilir. Kalbimize verdiğimiz 11 zarar şöyle sıralanabilir:

1. Geç kalkıp geç kahvaltı etmek

2. Acıkmadan yemek

3. Yatmadan önce yemek

4. Kötü beslenmek

5. Sürekli oturmak ve hareketsiz kalmak

6. Spor yapmamak

7. Sürekli aşırı strese maruz kalmak

8. Yağ dokusu artışı ile kilo almak

9. Aşırı alkol tüketmek

10. Sigara içmek

11. Kalbimizi bir şikayet oluncaya kadar hiç aklımıza getirmemek

Pek çoğumuz kalp hastalıklarının farkında değiliz. Bu konuda her şeyden önce bilinçli olmak gerekir. Peki kalp hastalıkları konusunda en çok merak edilen sorular neler? İşte o sorular ve cevapları:


Hangi şikayetler üzerine kalp doktoruna gidilmeli?
Özellikle göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, tıkanma veya yanma gibi belirtiler kalp damar hastalıklarının erken belirtileri olabilir. Bu şikayetler göğüste sağda veya solda, kollarda, mide üzerinde, boyunda veya çeneye doğru olabilir. Bunun yanı sıra erken yorulmak, nefes darlığı veya nefes alamama hissi, fenalık hissi, boğulur gibi olmak, çarpıntı veya ritim düzensizliği, baygınlık hissi ve gece uyandıran tıkanma hisleri bir kalp hastalığı belirtisi olabilir.

Ailede kalp hastalığı öyküsü yoksa ilk kalp kontrolü ne zaman yapılmalı?
Erkeklerde 40 yaşından sonra, kadınlarda ise 50 yaşından sonra kalp kontrolü yaptırmak gerekir. Ancak kişinin ailesinde ve birinci derece bir yakınında erken bir kalp hastalığı hikayesi, diyabet veya hipertansiyon, çok yüksek kolesterol değerleri varsa; kontrollerin 30’lu yaşlarda yaptırılması önemlidir.

Hafif veya orta derece kilolu olmak kalbe yük müdür?
Yağın karın bölgesinde toplanmasıyla karakterize olan yağ birikimi, koroner arter hastalığı riski açısından çok daha önemlidir. Beden kitle indeksi (kilo/metre olarak tanımlanan boyun karesi) ile ölüm arasında doğrusal bir ilişki vardır. Beden kitle indeksinin 25 kg/m2 altında olması normal kabul edilir. 25-30 kg/m2 arası kilo fazlalığı, 30 kg/m2 üzeri ise obezite kabul edilir. Artmış bel/kalça oranı yani abdominal obezite, koroner arter hastalığı riskini özellikle artırır. Erkeklerde 0.9, kadınlarda 0.8 altındaki bel kalça oranı normal kabul edilir.

Sağlıklı bir kişinin kalp kontrolleri ne sıklıkla ve nasıl yapılmalı?
Sağlıklı bir kişinin erkekte 40 ve kadında 50 yaşından sonra kalp kontrollerini düzenli olarak yaptırması gerekir. Bu kontroller düşük riskli kişilerde her iki yılda bir, yüksek riskli kişilerde ise her yıl yapılmalıdır. Çünkü bir önceki veriler artık geçmişte kalmıştır ve bu süre zarfında metabolizma değişebilir ve bazı hastalıklar başlayabilir.

Ailesinde kalp hastalığı olan bir kişi ne sıklıkla kontrole gitmeli ve hangi testlerden geçmeli?
Birinci derece bir yakınında kalp damar hastalığı olan kişiler 30 yaşından itibaren ilk kontrollerini yaptırmalıdır. Kardiyak risk oranlarını gözden geçirmeli ve riski yükselten fiziksel, diyetsel, yaşam alışkanlıkları ile ilgili veya kan tahlilleri ile ilgili bozukluklar için erkenden tedbir almalıdır.

Kayıt Tarihi: 01.12.2022        Görüntülenme: 873