Sağlık Haberleri

Çocuğunuzun bağışıklık sistemini doğal yollarla güçlendirebilirsiniz.

Bağışıklık sistemi vücudun savunma sistemidir. Düzenli beslenmenin yanı sıra, çocukların yaşlarına uygun kaloriyi sağlayan 5 - 6 öğünden oluşan dengeli beslenme bağışıklık sisteminin gelişmesinde önemli bir rol oynar. Özellikle sebze ve meyveler içerdikleri vitaminler yoluyla bağışıklığımızı güçlendirmektedir.

Sebzelerden brokoli - lahana - kereviz - pazı - turp - ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler özellikle kış aylarında mutlaka tüketilmesi gereken bağışıklığı güçlendiren sebzelerdir. Çiğ soğan ve sarımsağın da bağışıklığı güçlendirici etkileri bulunmaktadır.

Balık içerdiği omega 3 yağları ile bağışıklığı destekler haftada en az 1 öğün balık tüketimi çok önemlidir.

Meyvelerde ise öz turunçgiller (portakal - mandalina ve limon) tüketilmelidir. Günde en az 1 portakal ya da 2 mandalina tüketilmesini çocuğa günlük ihtiyacı olan C vitaminini sağlar. Elma ve kivi de kışın bağışıklığı güçlendirmede etkili bir meyvelerdir.

Mayalı ürünler yoğurt - kefir vb. içerdikleri probiyotikler ve prebiyotikler ile bağışıklık sistemini güçlendirirler. Yoğurt - ayran - kefir gibi besinlerde bulunan probiyotik ve prebiyotikler açısından mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar içindedir.

 

Kayıt Tarihi: 24.10.2019        Görüntülenme: 972