Sağlık Haberleri

Labioplasti Nedir?

Labioplasti basit olarak vajinanın büyük dudakları olarak da bilinen labia majorun (dış dudak) veya dış dudakların hemen altında yer alan ve labia minorun (iç dudak) cerrahi girişim ile tamir edilmesidir. Labium minorlar yani iç dudaklar yağ ve kıl hücresi içermeyen, labium majorun altında yer aldığı için dışarıdan görülmeyen, kan damarları ve sinir uçlarından zengin, sürekli nemli yapılardır. İç dudaklar iki adettir ve katlanarak klitoris üzerinde pli şeklinde birleşirler. Anatomik olarak dış dudaklar iç dudakların üzerini örterler, yani iç dudaklar dış dudakların altında yer aldıkları için dış bakıda fark edilmezler.
 
Labioplasti denildiğinde çoğunlukla kastedilen dış dudaklardan ziyade iç dudaklarla ilgili kusurların giderilmesidir. Labia minoranın çeşitli sebeplere bağlı olarak normalden büyük olması veya sarkması en sık rastlanılan genital estetik sorunlarındandır. Labioplasti sırasında aşırı büyümüş veya sarkmış iç dudaklardaki fazla doku uzman hekim tarafından uzaklaştırılarak labiumlar yeniden şekillendirilir. 
 
Estetik jinekolojiye olan talep hem hekimler hem de hastalar tarafından gün geçtikçe artmaktadır. Labioplasti günümüzde en sık yapılan genital estetik operasyondan biridir. Tıbbi zorunluluk oluşturacak derecede labia majora büyümesi (hipertrofisi) haricinde hangi durumlarda cerrahi girişim yapılması gerektiğine ışık tutan ulusal veya uluslararası tıbbi kılavuz henüz bulunmamaktadır. Genital estetik operasyonu tercih eden hastalar başta estetik kaygılar ve cinsel doyumda azalmaya sebebi ile tıbbi yardım aldıklarını belirtmektedirler.  1980'lerin başında sadece ünlüler tarafından tercih edilen labioplasti ve diğer genital estetik operasyonlar cinsel sorunların tabu olmaktan çıkıp konuşulmaya başlanmasıyla birlikte ülkemizde de kadınlar tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. 
 
Labioplasti kimlere uygulanabilir?
Vajina iç dudaklarındaki sarkma kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek seviyeye gelmiş ise veya labioplastinin tıbbi bir gereklilik haline geldiği durumlarda uygulanabilir. Hekimin uygun görmesi durumunda cerrahi girişime engel başka bir hastalığı bulunmayan her yaştaki erişkin kadına uygulanabilir. Doğum sonrası şekillenmiş sarkmalar için uygulanabileceği gibi hiç doğum yapmamış kadınlar da özgüvenlerini tekrar kazanmak için muayene olarak labioplasti adayı olabilirler. 

 

Kayıt Tarihi: 30.09.2022        Görüntülenme: 763