Sağlık Haberleri

Bahar Yorgunluğuna Karşı Etkili 5 Öneri

 
İş hayatı, evin sorumluluğu derken gün içinde ne kadar yorulduğumuzu düşünerek akşam ayaklarımızı uzatıp dinlenmeyi hayal ediyoruz. Hele mevsim bahar ise yorgunluğumuz katlanarak artıyor, kolumuzu bile kaldıramayacak hale geliyoruz. Yorgunluktan sabahları zor uyanma, işe gitmeme isteği, tüm gün uyku halinin devam etmesi ve yemeklerden sonra uyku ihtiyacının daha da artması... Tüm bu semptomların bahar yorgunluğundan kaynaklanmayabileceğini hiç düşündünüz mü? Elbette sonbaharda günlerin kısalması, hava sıcaklarının düşmesi, okulların açılması ve iş temposunun artması gibi nedenlerle yorgunluk şikayetleriniz artıyor. Ancak bahar yorgunluğu ile karıştırılabilecek bazı hastalıklar da akla gelmeli. “Bahar yorgunluğu” deyip geçiştirmeyin. Hele de yorgunluğunuz 2 ayı geçmişse mutlaka bir doktora başvurun. 
 
 
Tüm gün uykuyu düşünüyorsanız tiroitten şüphelenin
 
Sabahları kalkmakta zorlanıyorsanız, uykunuzu alamamış gibi hissediyor, gün içerisinde sürekli “Akşam olsa da eve gidip uyusam” diyorsanız tiroit hastalığınız olabilir. Yine “Su içsem yarıyor!” diyeceğiniz şekilde kilo veremiyor üstelik alıyorsanız ya da kabızlık ve cilt kuruması, aşırı üşüme ya da sürekli terleme gibi şikayetleriniz varsa mutlaka hekime görünmeniz gerekiyor. Ülkemizde her 3 kişiden 1’inde görülen tiroit hastalıklarının belirtileri çoğu zaman göz ardı edilip, günlük yoğun koşuşturmaca arasında bu şikayetler için hekime gitme ihtiyacı duyulmayabiliyor. Oysa ihmal edilen ve tedavisine başlanmamış tiroit hastalıkları ileride kalp yetmezliği ve kemik erimesi gibi sorunlara yol açabiliyor.
 
Kansızlık tekrarlayabiliyor
 
Çabuk yoruluyor, bir iş yaparken zorlanıyor hatta nefes nefese kalıyorsanız, hissettiğiniz çarpıntı sıklıkları arttıysa kansızlık belirtileri olabilir. Önceden demir, vitamin B12, folik asit tedavileri almış ve sonra bırakmışsanız anemiden şüphelenmeniz gerekir çünkü kansızlık tekrarlayabiliyor. Ülkemizde her 4 yetişkinden 1’inde görülen kansızlık; tedavi edilmediğinde kan hastalıkları gibi sorunlara yol açabiliyor. Zaman geçirmeden hekime görünmenizde fayda var.
 
Enerjiniz ile saçlarınızı da kaybediyorsanız…
 
Kendinizi enerjisiz, bir iş yapmaya isteksiz hissediyorsanız, saçlarınız daha çok dökülmeye başladıysa, tırnaklarınız güçsüz ve daha kolay kırılıyorsa nedeni özellikle B12, D vitamini ve folik asit eksikliği olabilir. Hele de bu şikayetler günden güne artıyor ise mutlaka tetkik yaptırmanız ve hekimin önerileri doğrultusunda vitamin takviyelerinizi aksatmadan kullanmanız gerekiyor. Aşırı doz vitamin toksikasyona yani zehirlenmeye yol açabileceğinden hekime görünmeden vitamin almayın.
 
Yemekten sonra şekerleme çok mu tatlı geliyor?
 
Kilo vermekte zorlanıyor hatta değil kilo vermek, aksine istikrarlı bir şekilde yavaş yavaş da olsa kilo mu alıyorsunuz? Yemeklerden sonra uyku bastırıyor biraz şekerleme yapma ihtiyacı mı hissediyorsunuz? Son zamanlarda canınız daha çok tatlı-şekerli gıdalar mı çekiyor? İnsülin direncini yabana atmayın ve mutlaka bir hekime görünün. Çünkü insülin direnci tedavi edilmediğinde diyabete neden olabiliyor. Tedavisinde beslenme alışkanlıkları da önemli rol oynuyor. Bu nedenle dengeli beslenmeye dikkat etmek ve her gün yarım saat düzenli tempolu yürümek çok önemli.
 
Kalbiniz yorulmuş olabilir
 
Eskiden daha uzun mesafe yürüyebilirken şimdi daha çabuk yoruluyor, durup dinlenmek ihtiyacınız oluyorsa, zaman zaman efor yaparken hatta istirahat ederken göğüs ağrısı, tıkanıklık hissediyorsanız aman dikkat! Kalp-damar hastalıkları açısından doktora görünme zamanı gelmiş demektir, ihmal etmeyin.
 
Tatlı krizi geçiriyor musunuz?
 
Yemek yediniz, üzerinden bir saat geçti geçmedi tekrar acıktınız. Elleriniz titremeye, hafif terlemeye ve çarpıntı hissetmeye başladınız. Acil olarak tatlı-çikolata yeme ihtiyacı duyuyorsunuz. Büyük ihtimalle kan şekeriniz düşüyor. ‘Hipoglisemi atağı’ denilen bu durumda vakit kaybetmeden doktora gitmeniz önemli. Aksi halde kan şekeri düşüklüğü ve bayılma gibi durumlara neden olabilir.
 
Bahar yorgunluğuna karşı 5 etkili öneri
 
-Beslenmenize özen gösterin; mevsim sebze ve meyvelerini daha çok tüketin.
-Bol su içmeye ve sıvı ihtiyacını suyun yanı sıra çorba, ayran, kefir gibi içeceklerle gidermeye dikkat edin.
-Yorgunluğunuzu önemseyin ve doktora görünün. Doktorunuz tetkikler sonrası gerekli görürse vitamin-mineral takviyelerini mutlaka düzenli kullanın.
-“Yorgunluktan kolum kalkmıyor”, “Adım atacak halim yok” demeyin; mutlaka hareket edin. Kendinizi yorgun hissetseniz de düzenli egzersiz yapmaya, en azından haftada üç gün yarım saat tempolu yürümeyi alışkanlık haline getirin.
-Bahar yorgunluğu ile baş etmek için öncelikle kendinizi ruhen kışa hazırlayın.
Kayıt Tarihi: 08.05.2023        Görüntülenme: 908