Sağlık Haberleri

Doğru el yıkama teknikleri

Çocukların birbiri ile teması kontrol edilemediğinden, bulaşıcı hastalıklar hızla yayılabilmektedir. Okul ve kreş gibi toplu ortamlar, bulaşıcı hastalıkların yayılmasında hızlı rol oynamaktadır. Bunun için bulaşıcı hastalıklar karşısında önlemler alınmalı, çocuklara hijyenik şartlara uyulması gerektiği, tuvalet temizliği ve el temizliği konularında uygulamalı bilgiler verilmeli yada öğretici kamu spotu, çizgi film vb. videolar izletilerek yardımcı olunmalıdır.

Doğru el yıkama tekniği:
● Ellerinizi en az 15 saniye ovalayarak yıkayın
Ellerimizi yıkarken en sık yaptığımız hatalardan biri; yıkama süresini kısa tutmak. Bu durumda mikroplar ellerden yeterince temizlenemiyor, bunun sonucunda da hastalık yayılmaya devam ediyor. Ellerinizin her yerini (bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, el sırtı ve tırnak içleri) en az 15 saniye kuvvetlice ovalayın.

● Sabunu iyice köpürtün
El yıkarken su ve sabunu az kullanmak, elden yeterince uzaklaştırılamaması nedeniyle zararlı mikroorganizmaların yayılmalarına katkıda bulunuyor.

● Sadece sıcak su yetmez
Mikropların uzaklaştırılmasında ellerin ısıya dayanabileceği sıcak su tek başına etkili olmuyor ve suyun sabunla beraber kullanılması gerekiyor. Ayrıca sıcak su elleri tahriş ediyor ve mikroorganizma girişine zemin hazırlıyor. Bu nedenle el ayalarının, parmak aralarının ve uçlarının, bileği de kapsayacak şekilde su ve sabunla iyice ovalanarak yıkanması önemli.

● Katı sabunda mikroplar barınıyor
Katı sabunun temizlenmeden yerine konması kirlilik sebebi olabiliyor. Ayrıca mikroorganizmalar sabunun üzerinde kaldığı için ortak kullanıldığında mikropların yayılmasına yol açıyor. Bu nedenle özellikle toplu yaşanan yerde el temizliğinde sıvı sabun kullanılması çok önemli.

● Havlunuz size ait olsun
Ortak havlu kullanımı sonucunda havlunun nemli olması mikroorganizmanın üremesi için uygun ortamı oluşturuyor. Ellerin iyi yıkanmaması nedeniyle de enfeksiyonların kişiler arasında yayılımını kolaylaştırıyor. Toplu ortamlarda tek kullanımlık havlu peçetelerin kullanımı öneriliyor.

 

Kayıt Tarihi: 31.10.2019        Görüntülenme: 2688