Sağlık Haberleri

Mide Botoksu

Mide botoksu, mide içerisine endoskopik yöntemle botoks (botilinum toksini) enjekte edilerek mide kaslarının felç edilmesi, bu sayede midenin kasılmasının engellenip iştahın azalması, mide içeriğinin mideyi geç terketmesi ve mide hacminin çok genişleyememesi sonucu kilo verilmesi esasına dayanmaktadır.

Bu işlem bir ameliyat olmadığı için kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir bir yöntemdir.

Bu yöntemde aşırı kalori içeren gıdalar tüketilmesi işlemin başarı şansını düşürmektedir. Bu sebeple bu işlem sonrası hastaların bir diyetisyen eşliğinde beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmesi gerekmektedir.

Yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmekte ve işlem sonrası hasta 2 saat içerisinde evine gönderilmektedir.

Mide botoksu yapılacak hastalar işlem öncesi endoskopik olarak değerlendirilerek işleme engel bir durum olup olmadığı araştırılır. Şiddetli reflü, mide ülseri, özefagus veya midenin hareketi ile ilgili hastalıkları bulunan kişilere işlem uygulanamamaktadır.

Mide botoksu işlemi yaklaşık olarak 6 ay etkin olup kilo vermeye devam etmek isteyen hastalar için işlem tekrarlanabilir.

Mide botoksu işleminin etkisi yavaş yavaş azalarak geçeceği için hastalarda ani iştah artışı olmayacak ve böylece verilen kiloların geri alınma ihtimali minimal düzeyde olacaktır.

Kayıt Tarihi: 19.07.2019        Görüntülenme: 3473