Sağlık Haberleri

İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi ile Gebelik Şansınızı Arttırın

Çocuk sahibi olmak hemen her çiftin hayalidir. Düzenliilişkiye rağmen bir yıl süreyle hamilelik gelişmiyorsa farklı nedenlerden deolsa infertilite (kısırlık) varlığından söz etmek gerekiyor. Infertilite,çiftlerin ikisinden de kaynaklanabileceği için tedavinin de bu yöndeplanlanması gerekiyor. Kişiye ve sebebe özel tedavinin önem taşıdığıInfertilite Akademi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum-İnfertilte ve TüpBebek Uzmanı Op. Dr. Alanur Güven anlattı.

 

Infertilite tedavisinde özellikle son yıllarda genetik veteknolojik gelişmelerin de etkisiyle oldukça başarılı sonuçlara ulaşılabiliyor.Ancak çiftlerin sağlıklı bebeklere ulaşabilmesi için, tedavinin başlangıcındakadın ve erkeğin ayrı ayrı değerlendirilerek nedene yönelik doğru bir tedaviuygulanması gerekiyor. Yumurtlama bozuklukları, tüplerden ve rahimdenkaynaklanan sorunlar ve endometriosiz (çikolata kisti) kadına bağlı infertilitenedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

 

Infertilite nedenlerinden biri ileri yaş sorunu

Toplumsal yaşam içinde çalışan kadın sayısının artmasınaparalel olarak çocuk sahibi olma düşüncesi de ileri yaşlara erteleniyor.Kadının zaman içinde kariyeri güçleniyor ancak anne olma şansı da azalıyor.Özellikle ileri yaştaki kadınlardaki Infertilite''lerin en sık karşılaşılan veen önemli nedenlerinin başında yumurtalık rezervindeki azalma geliyor. 35 yaşüstü kadınlarda hamilelik şansı azalıyor ve 40 yaşına yaklaştıkça bu oranlarındaha da aşağılara indiği görülüyor. Özellikle 40 yaşından sonraki kadınlardahamile kalma oranı yüzde 5’in altına düşüyor. İleri yaşlarda yumurtalıkrezervindeki azalmayla birlikte yumurta DNA’sında da hasar meydana geliyor. Budurum yumurta kalitesinin de düşmesine neden oluyor.

 

 

Cerrahi tedavi gerekebiliyor

Kadına bağlı infertilite nedenlerinde rahime ve yumurtlamafonksiyon bozukluğuna bağlı sorunlar da başarıyla tedavi edilebiliyor.Polikistik over (PCOS) hastalığı başta olmak üzere yumurtlama fonksiyonbozukluklarında yumurtlamanın sağlanması, rahim içinde kitle etkisi yaratarakhamileliği engelleyen poliplerin histeroskopi olarak bilinen kapalı ameliyatlaçıkarılması, yine aynı yöntemle rahim içi septumun yani perdenin düzeltilmesiönemli tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Doğru hastaya ve zamanındayapılan tedavilerle oldukça başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Pek çokkadında görülen myomların infertilite üzerindeki etkisi, yerleşim yerine bağlıolarak değişiyor, rahim içine uzanmayan küçük myomlarda hamilelik olasılığı çokfazla etkilenmiyor.

 

 

 

 

Infertilite nedenleri arasında önemli bir etken: Çikolatakisti

 

Üreme çağındaki kadınlarda infertilite''nin oluşmasındaki enönemli etkenlerden biri de çikolata kisti olarak bilinen endometrioma.Özellikle sancılı adet görme durumunda mutlaka çikolata kistindenşüphelenilmesi gerekiyor. Kistlerin büyümesi durumunda yumurtalık rezervleri ciddi oranda azalıyor. Çikolata kistinin 1 cm bile olması durumunda evre 3-4hastalık olarak kabul ediliyor ve hastalığın ilerlediği anlamına geliyor. Sonaraştırmalarda bu grup hastalarda tüp bebek dışındaki tedavilerin etkinolmadığı saptanmış durumda. Bu nedenle çikolata kistine bağlı infertilitesorunu yaşayan çiftlerin zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine yönelmesigerekiyor. Çikolota kisti hastalarında kistlerin ilaçla baskılanması sonrasıyapılan embriyo transferlerinde başarı şansı yükseliyor. Bu hastalardayumurtalık rezervlerine daha fazla zarar vermesi olasılığı nedeniyle zorunluolmadıkça ameliyattan kaçınılması gerekiyor.

 

Kişiye ve sebebe özel tedavi planlanmalı

İnfertilite''yi oluşturan etkenler tamamen kişiye özel olduğuiçin hastaların tedavileri planlanırken yaşa ve hastaya özgü olarak tedaviedilmesi büyük önem taşıyor. Infertilite tedavisinde kişiye özel ve çözümodaklı tedaviler, maddi ve psikolojik yıpranmalar olmaması ve geri dönüşümsüzsüreçler yaşanmaması açısından çok önemli. Bu yaklaşım hamilelik başarısını daartırıyor.

Kayıt Tarihi: 18.5.2017        Görüntülenme: 2830